04.07.2025
$
41.72
49.18
Maumelle
25.6
°С
Ясно

Меланома: як вберегтися і чи можливо вилікувати?

03.06.2021
10:34:38
Поділитись:

Меланома – найагресивніша пухлина організму, яка здатна метастазувати навіть на початку її зародження. Основні симптоми, що мають насторожити:  зміна кольору (часто новоутори стають майже чорними); біль; зміна висоти родимки; свербіж та порушення чутливості тканин навколо невуса. Однокольорова родимка може ставати більш темною, або в її центральній області можуть з’являтися плями іншого кольору. Також змінюється колір шкіри навколо невуса – вона стає червоною та набрякає. Структура новоутворення також зазнає змін – родимка може розпадатися чи кришитися, а її контури стають рваними.

До групи ризику належать такі категорії пацієнтів: люди зі світлою шкірою; жінки в період вагітності; люди з великою кількістю пігментних плям, родимок та ластовиння на шкірі; пацієнти з великими родимками (діаметр яких перевищує 6-8 мм).

У день діагностики меланоми, який в Україні відзначають 24 травня, ми поспілкувалися із Назарієм Богдановичем Чорним – онкодерматологом, лікарем вищої кваліфікаційної категорії, який за 14 років професійної діяльності вилікував понад 10 тисяч пацієнтів.

Зміна кольору і форми мають насторожити

– Назарію Богдановичу, як часто Ви діагностуєте меланому у своїх пацієнтів?

Мінімум раз на місяць, але в нас в онкодиспансері є багато лікарів і кожен із цим зустрічається. Це досить поширена проблема. У всіх нас є якісь пігментні утвори на шкірі і при неправильному підході вони можуть перероджуватися, змінюватися. У нас в народі побутує така думка, що родимки краще не чіпати, але це вкрай неправильно, бо в даному випадку слово не чіпати виступає як не чіпати їх щодня – не травмувати, не задирати, не опромінювати на сонці. Але люди думають, що краще не чіпати в лікаря. Проте, коли фахівець видаляє новоутворення, то діагностує чи є хвороба, яка з’явилась ще до операції. Сама ж операція чи мазочки лише підтверджують її.

Зараз для діагностики ми використовуємо такий метод як дерматоскопія, тому пухлину не обов’язково зачіпати, брати аналіз. Достатньо лише дерматоскопічно оглянути і зрозуміти чи потрібно цей утвір видаляти, чи просто спостерігати за ним, зробити якісь обмеження – не засмагати, користуватися кремами, які захищають від ультрафіолету, щоб попередити переродження.

– На що слід звернути увагу, щоб не пропустити той момент, коли родимка перероджується?

Перше – це колір, друге – місце, де вона розташована: якщо у випуклих частинах тіла, де відбувається постійна травматизація – тертя одягом, рушником, ланцюжком. Також слід звернути увагу на те, чи виступає родимка над рівнем шкіри – якщо так, то це несе більшу небезпеку і більшу ймовірність її травматизації, ніж би вона була на рівні шкіри. Щодо кольору родимки, то важливо оглянути її дерматоскопічно, тому що наше око сприймає її темною, а при огляді дерматоскопом вона може бути зовсім не темна і не небезпечна. Якщо певний період часу ми за нею спостерігаємо і в якийсь період життя, наприклад, при зміні гормонального фону у жінок – вагітність, клімакс, новоутворення може перероджуватися. Коли родимка почала змінювати колір, її краї стали зазубреними, неправильного контуру або вона почала рости над рівнем шкіри, то негайно слід звертатися до лікаря – зробити дерматоскопію, а при необхідності мазки, аналіз, а то й одразу видаляти. Якщо лікар діагностує меланому, то її треба негайно видаляти, оскільки вона може бути малесенькою за розмірами, але злоякісною і одразу ж метастазувати. Меланома – це найагресивніша пухлина шкіри. Вона не так небезпечна своїм ростом, як метастазами.

Новоутворення треба видаляти

– Які прогнози щодо пацієнта, в якого діагностують меланому першої та другої стадії?

– Перша і друга стадія меланоми повністю виліковується, при умові що правильно проведено стадіювання і всі необхідні обстеження. Бо пухлина може локалізуватися на стопі, але мати одиночний метастаз у головний мозок.  До речі, є меланома нігтя, ротової порожнини, прямої кишки, рогівки ока тощо.

– Які ще бувають злоякісні новоутворення на шкірі?

Якщо людина бачить якийсь утвір, який з часом міняється – червоніє, піднімається над рівнем шкіри або має виразкову поверхню, яка не загоюється більше двох-трох тижнів, – це вже пересторога. Будь-яка рана має швидко загоюватись. В такому випадку треба йти до лікаря і робити мазочки, не обмежуючись дерматоскопією, яка ефективна при меланомі, базальноклітинній карценомі або плоскоклітинній карценомі. Якщо це базальноклітинна карценома, то вона повністю виліковується і зовсім не метастазує. Так, це злоякісна пухлина, яка має місцевий деструктивний ефект, тобто доки вона є на шкірі, доти й буде рости. Як тільки її видалити, людина стає здоровою. Великі базеліоми можуть знаходитися на частинах тіла, де шкіра не має мобільності – чоло, кисть, гомілка, в такому випадку застосовується променева терапія, від якої ця пухлина виліковується. Щодо плоскоклітинної карценоми, то вона може метастазувати, тому пацієнту потрібно пройти додаткові обстеження – УЗД магістральних лімфовузлів, рентгенографію , щоб виключити метастази. Якщо їх немає, то пухлину можна видаляти і людина стає повністю здоровою.

– Чи потрібно видаляти невуси й папіломи?

– Такі новоутворення є у всіх. Я є прихильником того, щоб їх видаляти, тому що і невуси, і папіломи – це екзофітні утвори, котрі, як правило, постійно травмуються. Часто до мене звертаються люди, які не можуть у перукарні нормально постригтися через утворення на волосистій частині голови. Постійна травматизація невусів і папілом є однією з причин переродження навіть доброякісного утвору.

Якщо вас насторожують утворення на шкірі, зверніться до лікаря для проходження дерматоскопії.

Запис за телефоном: 097 900 65 33.

                                                                                           Розмовляла Леся Заморська

Останні новини

04.07.2025
09.06.57
У СЕЛІ БІЛА ВІДБУЛОСЯ УРОЧИСТЕ ВІДКРИТТЯ АМБУЛАТОРІЇ ЗАГАЛЬНОЇ ПРАКТИКИ СІМЕЙНОЇ МЕДИЦИНИ!
25 червня відбулася подія, яка відкриває новий розділ в історії села Біла, що н Тернопіллі, а саме у...
03.07.2025
21.42.35
З НАГОДИ ДНЯ КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ У СЕЛАХ БІЛЕЦЬКОЇ ГРОМАДИ ВІДБУЛИСЯ БЛАГОДІЙНІ ЗАХОДИ!
У неділю, 29 червня 2025 року, у Білецької громади, що на Тернопіллі, відбулися урочисті благодійні ...
03.07.2025
21.06.44
ВІДСУТНІСТЬ ОПАДІВ НА ЛЬВІВЩИНІ ЗУМОВИЛА ЗНИЖЕННЯ ЗАПАСІВ ПРОДУКТИВНОЇ ВОЛОГИ ҐРУНТУ
У період з 26 червня до 2 липня на Львівщині переважав високий температурний режим, за винятком 1.07...
03.07.2025
20.53.09
ДЕНЬ ПОЛЯ «АГРО ПОЛТАВА»
20–21 серпня 2025 року «АГРО ПОЛТАВА» – спеціалізований польовий захід, орга...
03.07.2025
20.31.30
ФЕРМЕРИ МОЖУТЬ БЕЗКОШТОВНО ОТРИМАТИ РУКАВИ ДЛЯ ЗБЕРІГАННЯ ВРОЖАЮ
Малі та середні аграрні господарства можуть безкоштовно отримати рукави для зберігання врожаю від Бл...
03.07.2025
17.26.49
УРЯД ВИДІЛЯЄ ЩЕ 700 МЛН. ГРН НА КОМПЕНСАЦІЮ 25% ВАРТОСТІ СІЛЬГОСПТЕХНІКИ ВІТЧИЗНЯНОГО ВИРОБНИЦТВА
Кабінет Міністрів України ухвалив рішення виділити додатково 700 мільйонів гривень на прог...
03.07.2025
17.13.57
У ТОВ «САДИ ПІДГАЙЧИКІВ» НЕ ЛИШЕ ВИРОЩУЮТЬ ЯБЛУКА, А Й ВИГОТОВЛЯЮТЬ З НИХ СМАЧНІ СОКИ
Як вже повідомляв журнал «АГРОТУР», у ТОВ «Сади Підгайчиків», що господарює ...
02.07.2025
22.51.46
ФОРУМ ФЕРМЕРІВ ТА АГРОВИРОБНИКІВ ПІВДЕННО-ЗАХІДНОГО РЕГІОНУ УКРАЇНИ
Завтра в Кам’янець-Подільському відбудеться Форум фермерів та агровиробників Південно-західног...
Всі новини