01.07.2025
$
41.78
48.99
Maumelle
25.4
°С
Місцями невеликий дощ інколи з грозою

Кобилля – село, котре славилось килимами

03.07.2021
12:26:39
Поділитись:

Село Кобилля торік увійшло до складу Збаразької міської територіальної громади. Його мешканці (730 осіб) щиро сподіваються, що ця подія стане новим відліком у розвитку села.

Центр килимарства

Існує декілька версій щодо походження назви села. Найбільш поширена легенда розповідає, що під час нападу татар один з чоловіків цього поселення сів на кобилу, і втечею врятувався від загибелі. А співучі мешканці назвали село Кобиллям. За іншою версією, назва села походить від роду занять тутешніх жителів, які розводили коней. З цими припущеннями посперечається слово «кобильниця» – різновид рослини хвощ або прізвище першого жителя села – Кобиленського (Кобильницького). Та якби там не було, а перша писемна згадка про Кобилля датована 1545 р. У середині ХVІ ст. село згадується в документах уже як власність князів Острозьких.

Із кінця ХІХ ст. до 1970-х років Кобилля було одним з центрів килимарства в Галичині. Славу селу, в якому тчуть «квітчасті» килими, принесла династія Івахових. Дивуєшся: один з її найбільш яскравих представників – Іван Івахів, працюючи в майстерні землевласника Владислава Федоровича в селі Вікно, поблизу Гримайлова, виткав понад 600 килимів, які мали неабияку мистецьку цінність. Для вовняних домотканих килимів із с. Кобилля характерний рослинно-геометричний орнамент, вписаний у три смуги. Чотири такі килими, виткані на початку ХХ ст., нині зберігаються у фондах Тернопільського обласного краєзнавчого музею, інші – у Національному заповіднику «Замки Тернопілля».

У Кобиллі є два храми св.. Юрія – мурована церква 1885 р. (нині це – парафія ПЦУ) і церква, переобладнана з костелу 1910 р. (УГКЦ). Мають свій Молитовний дім і християни віри євангельської. Благо, село не знає, що таке міжконфесійне ворожнеча.

Перспектива – у розвитку виробництва

Економічне обличчя Кобилля – виключно аграрне. У селі діють два фермерські господарства – «Рідна земля» (голова – Олександр Бочаров) і «Україна Агро-Сервіс» (керівник – Юрій Бочаров), які сумарно орендують майже 600 га земель державної власності і земельних паїв місцевих мешканців. На жаль, у селі немає переробної промисловості. Не використовується і ставок, адже підприємець торік не оформив право оренди.

  • Перспектива села – у розвитку виробництва, наприклад, хлібобулочних виробів, макаронів чи інших продуктів харчування, – запевняє староста села Петро Польовий. – І бюджет би наповнювався від переробної промисловості, і люди мали б робочі місця.

Хочуть відкрити дитсадок

У Кобиллі діє ЗОШ І-ІІ ступенів, де нині навчається лише 53 учні. Вона – взірець того, як у дев’ятирічці можна створити умови для творчого розвитку учнів. У школі діють цікаві гуртки декоративно-ужиткового мистецтва, судномоделювання і судномодельного спорту, якими керує учитель трудового навчання і образотворчого мистецтва Андрій Мазурик. Вироби учнів, зокрема шопки, зберігаються навіть у музеях Польщі (м. Ведрож). Цей навчальний заклад в останні роки дещо оновився. У 2016 р. відремонтували дах. На ці роботи з Державного фонду регіонального розвитку виділили 513 тисяч гривень, а з районного бюджету за співфінансуванням – 129 тисяч грн..

GEDSC DIGITAL CAMERA

Прикро, що в Кобиллі, як і в сусідньому с. Іванчани, немає дитячого садка. Переважна більшість дошкільнят змушені сидіти вдома, а деяких батьки возять за 20 км від села, у дитсадки Збаража. Староста розповідає, що керівництво громади згідне відкрити хоч би один дошкільний заклад на ці два села, уже підготовлено відповідний проєкт.

Діє в Кобиллі амбулаторія загальної практики сімейної медицини, в якій працює сімейний лікар і два фельдшери. На початку цього року її трохи відремонтували, зробивши капітальний ремонт даху. Однак поки що цей заклад не перейшов на альтернативні види палива, щоб досягти економії коштів, а залишився на газовому опаленні.

У селі є клуб, а при ньому діє чоловічий і жіночий хор, який може похвалитися багатьма здобутками. У 1996 р. він отримав звання народного. Цей колектив – учасник районних, обласних і всеукраїнських пісенних фестивалів і конкурсів. А у тривожні дні лютого 2014 р. його учасники вийшли на Майдан у Києві і виконували жалобні пісні за загиблими героями Небесної Сотні. Приміщення клубу потребує капітального ремонту – потрібно перекрити дах, виконати невідкладні внутрішні ремонти. Так само чекає ремонту і бібліотека.

На території села невдовзі має бути налагоджено сортування сміття (спершу – пластик, скло) і організований його вивіз МКП «Добробут», як це увійшло в практику в Збаражі.

Ремонту потребують усі дороги села. Поки що їх грейдерують і підсипають щебенем. Але планується капітальний ремонт дороги від центру до школи і далі (її протяжність 1 км). Погоджено, що участь у фінансуванні має взяти бюджет громади і місцеві фермерські господарства, які працюють в селі.

Роман Якель

Останні новини

30.06.2025
21.52.31
«УКРАВТОЛОГІСТИКА» – ЛОГІСТИКА БЕЗ МЕЖ
Група компаній «Укравтологістика» пропонує повний спектр логістичних, транспортно-е...
30.06.2025
21.33.43
ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ САМІТ ВИРОБНИКІВ 2025
Всеукраїнський Саміт Виробників 2025, що відбудеться 14 серпня у Києві, збере тих, хто створює,...
30.06.2025
13.05.41
АГРІКОН – КОМПЛЕКСНІ РІШЕННЯ ДЛЯ АГРОІНФРАСТРУКТУРИ І ХАРЧОВОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ
AGRICON – інжинірингова-виробничо-будівельна група, що спеціалізується на промисловому&nb...
30.06.2025
09.49.36
ВІДБУЛАСЯ ПРОФЕСІЙНА ПРОЩА ПРАЦІВНИКІВ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ
29 червня в Марійському духовному центрі «Зарваниця» відбулася професійна проща працівни...
24.06.2025
13.39.22
ВІКТОР ШУЛЬГА: «НАШІ ТВЕРДОПАЛИВНІ КОТЛИ ПІДХОДЯТЬ ПІД БУДЬ-ЯКІ СУШАРКИ І ЗАБЕЗПЕЧУЮТЬ НАДІЙНІСТЬ ЇХНЬОЇ РОБОТИ»
Компанія «Українські технологічні системи» виготовляє на Тернопіллі твердопаливні, енерг...
23.06.2025
15.10.50
У ТОКАХ ВІДКРИЛИ ОНОВЛЕНУ ПІСЛЯ РЕКОНСТРУКЦІЇ АМБУЛАТОРІЮ
18 червня був особливим днем для жителів села Токи Скориківської громади та його околиць. Результато...
23.06.2025
14.27.34
МАСШТАБНИЙ ФОРУМ АГРАРНИХ ІННОВАЦІЙ ТА ПІДТРИМКИ ЗСУ
     На форумі аграрних інновацій «Нове зернятко 2025», який відбувся 19-...
20.06.2025
12.42.41
ВИСОКОЕФЕКТИВНА СІЛЬГОСПТЕХНІКА ВІД ЗАВОДУ КОБЗАРЕНКА, ЩО НЕ ПІДВОДИТЬ
Приватне агропромислове підприємство «Фортуна» із центром в селі Свидова обробляє 7000 г...
Всі новини